Wertykulator oraz napis wertykulacja trawnikakrok po kroku, który jest tytułem artykułu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest wertykulacja trawnika.

  • Dlaczego warto wertykulować trawnik.

  • Jak wykonać wertykulację trawnika.

Jedną z najbardziej niedocenianych i najczęściej pomijanych prac w ogrodzie jest, nazywana również skaryfikacją, wertykulacja trawnika. Jednak jeśli marzymy o idealnym zielonym dywanie, to obowiązkowo na początku każdego sezonu powinniśmy przeprowadzać ten zabieg.

Po co wykonywać wertykulację trawnika?

Wertykulacja trawnika polega na nacinaniu go pionowymi ostrzami wertykulatora. W wyniku wertykulacji, pozbywamy się filcu z trawy, czyli pozostałych po ziemie wyschniętych źdźbeł, mchu, liści i patyków oraz nacinamy jej kłącza i korzenie. Dzięki temu zapewniamy trawie lepszy dostęp do wody, powietrza i światła słonecznego. Tym sposobem stwarzamy jej lepsze warunki do wzrostu, co przekłada się oczywiście na wygląd naszego trawnika.

Kiedy wykonać wertykulację trawnika?

Żeby wertykulacja trawnika przyniosła oczekiwane efekty w postaci pobudzenia wzrostu trawy, trzeba ją wykonać w odpowiednim momencie. Wertykulację zawsze wykonujemy wczesną wiosną, w momencie, w którym trawa dopiero co zaczęła rosnąć. Dokładny optymalny termin wykonania wertykulacji zależy od pogody w danym roku. Zwykle jest to koniec marca lub początek kwietnia. Jeśli przegapiliśmy idealny moment na wykonanie wertykulacji trawnika, możemy wykonać ją nieco później. W takim wypadku należy koniecznie pamiętać o tym, żeby przed jej wykonaniem nisko skosić trawę.

Dodatkowo, jeśli jest taka potrzeba, wertykulację można ponownie przeprowadzić jesienią. Należy jedanak pamiętać o tym, że nie wolno wykonywać wertykulacji na dopiero co założonym trawniku. Pierwszy raz można ją wykonać dopiero po dwóch latach od założenia trawnika.

Wertykulacja trawnika – od czego zacząć?

Przede wszystkim musimy wybrać narzędzie, którym wykonamy zabieg. Do wykonania wertykulacji trawnika możemy użyć wertykulatora ręcznego. To urządzenie podobne do grabi, które świetnie sprawdzi się na niewielkich trawnikach. Na większej powierzchni lepiej użyć wertykulatora mechanicznego.

Zanim rozpoczniemy wertykulację, musimy odpowiednio przygotować trawnik do zabiegu. Przede wszystkim należy usunąć z trawnika wszystkie liście i patyki. Następnie, jeśli trawa zdążyła już nieco podrosnąć, należy ją skosić.

Wykonując wertykulację trawnika najpierw równomiernie nacinamy darń na głębokość około 5-10 mm. Następnie działając w poprzek pierwszego toru wertykulacji równomiernie nacinamy cały trawnik nieco głębiej, na głębokość około 10-15 mm. Jeśli po dwukrotnej wertykulacji w trawniku nadal pozostało sporo filcu, można ją powtórzyć jeszcze raz.

Co zrobić po wertykulacji trawnika?

Uzyskany podczas wertykulacji trawnika filc należy dokładnie zgrabić, a następnie uzupełnić ubytki trawy. W tym celu warto wykorzystać specjalną mieszankę nasion do regeneracji, która charakteryzuje się szybszym kiełkowaniem. Wysiane nasiona należy przykryć cienką warstwą torfu odkwaszonego lub specjalnego podłoża do trawników. Na koniec trawnik  warto posypać nawozem do trawników i obficie go podlać.

Do nawożenia trawnika po wertykulacji polecamy nawóz organiczny BiOgardena. Wystarczy jedno zastosowanie w sezonie, aby trawnik był gęsty i soczyście zielony. Nawóz BiOgardena to połączenie materii organicznej i składników pokarmowych, które są uwalniane w zgodzie z naturą. Substancja organiczna zawarta w nawozie stymuluje rozwój mikroorganizmów glebowych, które odpowiadają za uwalnianie składników pokarmowych dla roślin. Nawozy BiOgardena są nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Z trawnika można korzystać od razu po nawożeniu.

Do nawożenia trawnika po wertykulacji polecamy: